Prody (nyk. Rody)

Lisätty sivulle: 2007-01-15

Sukupuoli: uros

Alkuperä: Viro

Prody (nyk. Rody)
2.3.2009 Rody siirtyi enkeliksi.

Hei! Rakkaasta Rodystamme (tarhanimeltään Prody) tuli eilen illalla (2.3.09) koiraenkeli. Elimme viime kuukauden sen sydänsairauden loppuvaihetta ja viikonlopun aikana sen kunto huononi ja se lopetti syömisen. Rody nukahti eläinlääkärin toimesta rauhallisesti ja levollisesti. Ikävä on kova, kolme ihanaa vuotta saimme sen kanssa viettää ja muistoja on tallennettu niin valokuviin kuin videollekin runsain mitoin. Rody oli loppuun asti mieleltään leikkisä ja terhakka vanha herra, kunnes keho ei enää kerta kaikkiaan
jaksanut.

Toivotamme teille kaikille aurinkoisia kevätpäiviä ja jaksamista arvokkaaseen työhönne. Rodya kaivaten; Anja ja Peter Siuntiosta

***

20.1.2006 Prody sai kodin Siuntiosta

***

Kuulumisia ja kuvia kodista:

4/2006 Halusin kertoa muutamalla sanalla Prodyn kuulumisista. Prodyn nykyinen nimi on Rody (Rodi) ja se tunnistaa nimensä jo oikein hyvin. Tullessaan meille 20.1. se melkein nukkui parin viikon ajan olematta juurikaan kiinnostunut ympäröivästä maailmasta. Ulos lähdettäessä se kuitenkin ilostui aina niin, että hännän mukana heilui koko ukko.

Nyt Rody on kuin eri koira. Se seurailee perheenjäseniä kuin ‘hai laivaa’ ja tutkii arjen askareita niin että osaisi jo varmasti keittää kahvit, pestä pyykit ja hoitaa kanien häkkien siivoukset ja hoidon. Iltapuuhien jälkeen Rody tarkistaa että kaikki ovat kotona painuneet pehkuihin ja asettuu sitten itse nukkumaan olohuoneen pöydän alle. Perheeseemme kuuluu itseni ja mieheni lisäksi 2 kania, muutamia terraarioeläimiä sekä kilpikonna ja talvihoidossa oleva vaivaishiiri ja kaikkiin näihin Rody on suhtautunut todella ystävällisesti!

Asumme maaseutumaisemissa ja Rodylla onkin paljon tutkittavaa metsissä ja pelloilla. Haukkuen hieman käheällä äänellään se ryntäilee keppien perään ja kaivaa riehakkaasti kiviä kantojen alta ja ojista… Kotiin tuodaan aina jokin ‘metsästysmuisto’; mitä isompi sen parempi. Hellyyttä Rody kaipaa ja etutassujaan se käyttää taitavasti kun maistuisi makupala taikka kunnon rapsutus tai paijaus.Rodyn heikot takajalat ovat jo vahvistuneet niin että se liikkuu jo kevyemmin ja vaikka hampaat ovat kehnot pitää se paljon lelujen jyrsimisestä ja rapeista kekseistä.

Rody on tullut meille rakkaaksi ja nyt onkin vaikea enää palata aikaan ennen sitä… Nytkin se makoilee tuossa vieressä ja vilkuilee siihen malliin että olisi lenkkeilyn aika. Toivotamme teille kaikille oikein aurinkoisia kevätpäiviä ja jaksamista arvokkaaseen työhön! Terv. Anja ja Rody Siuntiosta

***

Uroskoira, noin 8v.

Prody on hoidossa pääkaupunkiseudulla ja siihen voi sovittaessa mennä tutustumaan. Prodyn ikäarvio on 8 vuodesta ylöspäin, silmissä oli jonkin verran kaihia. Prody haluaa rauhassa tutustua, mutta sen jälkeen se olikin jo hyvä ystävä :), antoi tassua ja halusi rapsutuksia. Turkki on hieman kuivassa kunnossa, muuten Prody vaikutti ikäänsä nähden reippaalta. Lisätietoja Prodysta hoitopaikasta.

Prody(Prodjaga- kulkuri venäjäksi) on kadulta löydettu ja voi olla että oli siellä kauan. Varovainen ja haukkuu aluksi uusia ihmisiä.Tein virhen ja astuin häkkiin liian varomatta ja hän hyppäsi jalkaan kiinni.Tarvitsee tutustuaksen aikaa ja varovaisuuta. Vähan ajan päästä menin uudestaan ja silloin Prody heilutti jo häntää, mutta oli peloissaan. Prody on vanha ja sillä on huonot hampaat, -Kaire-